Friday, March 13, 2015

Стародавній Богуслав і унікальна гора Тотоха

    Всього в 120 км на південь від Києва на мальовничих берегах річки Рось затишно розташувався стародавнє містечко Богуслав. Його називають Маленькій Швейцарією. Природа тут приголомшлива: пагорби, вкриті красивими лісами, розкішні луги з ароматними травами і квітами. По місту протікає річка Рось, яка несе води вздовж зелених берегів, високих гранітних скель і граціозно долає численні пороги. Старовинний Богуслав володіє своєю особливою неповторною атмосферою. Відчути її можна тільки побувавши в цьому колоритному містечку.

    Існує думка, що в маленьких провінційних містах нічого дивитися і нічого робити мандрівникові. Дійсно, тут немає динамічного бігу по колу від однієї великої пам'ятки до іншої, тут не треба встигати за день все оглянути якомога швидше і більше, тут не трясешься в громадському транспорті, туристичному автобусі або таксі в гонитві за черговим «творінням рук людських», як у великих туристичних містах.

    Невеликі міста дарують зовсім інше відчуття мандрівникові. Їх гідність і чарівність в неспішному спогляданні, відпочинок і умиротворення. І, якщо Ви втомилися від стрімкого темпу життя великого міста і прагнете до тиші і спокою, то відвідайте тихе провінційне містечко.

    Цікавою та пізнавальною стане поїздка в районний центр Богуслав і його околиці. Подолавши 120 км від Києва на автомобілі або автобусі, Ви потрапите в «маленьку Швейцарію» - стародавній Богуслав. Місто дихає історією. Через нього протікає річка Рось. Кажуть, звідси Русь почалася. В період Київської Русі уздовж всього північного берега річки Рось звели велику пороський оборонну лінію. Однією із значущих фортець, що захищала південні кордони від половців, стала фортеця Богуславль. Заснував її в 1032 році великий Київський князь Ярослав Мудрий.

    Герб Богуслава Богуслав - це місто з тисячолітньою історією. Переживав він чимало на своєму віку. Був стертий з лиця землі татаро-монголами в 1240 році. Відбудоване місто був у владі князівства Литовського і Речі Посполитої. В кінці 16-го століття Богуслав процвітав у власності волинського князя Яноша Острозького, жителі були звільнені від усіх податків, а Богуславські базари і ярмарки славилися тоді на всю округу. У 1620 році отримав свій герб і Магдебурзьке право.

    Знаменитий Богуслав і завдяки своїй козачої слави. І герб, і прапор міста увінчані жовтими козацькими хрестами - символами козацької слави, якою пишається Богуславська земля. У 16-17 століття місто страждало від набігів турків і татар. Богуславський козачий полк, створений в 1685 році полковником і наказним гетьманом Самуїлом Самусем, мужньо захищав місто. Жителі міста також активно брали участь у визвольних селянських, гайдамацьких, козацьких повстаннях.

    У 1648- 1654 року під час національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького Богуслав був сотенним містом Корсунського козацького полку. Богдан Хмельницький не раз бував у Богуславі. Звідси він вів переговори і тут брав важливих гостей. З 1765 Богуслав був у володіннях Яна Браницького, через 9 років стає вотчиною польського князя Станіслава Понятовського. Місто славиться традиційними народними промислами. Богуславські базари і ярмарки збирали понад 10 тисяч осіб, величезна кількість на ті часи. Ці колоритні базари описали у своїх творах Нечуй-Левицький, Шолом-Алейхем, Т. Шевченко.

    Перше знайомство з древнім Богуславом починається вже при в'їзді в місто з боку Києва. Ви потрапляєте в історичну частину міста. Це лівий берег річки Рось, він крутіший, з глибокими ярами і високими пагорбами. Тут багато одне і двоповерхових історичних будівель, побудованих в 18-19 століттях. Їх фасади ще збереглися до наших часів.

    Зустрічає мандрівника один із символів Богуслава - Кам'яниця, унікальне для Центральної України будівля, побудована в 1726 р Це найстаріше збереглося будова міста. Зараз у ньому розмістився цікавий музей декоративно-прикладного мистецтва. У різні роки у Кам'яниці була єврейська початкова релігійна школа хедер, заїжджий двір, склади, під час Другої світової війни - в'язниця гестапо, після - музей комсомольської слави. У будівлі глибокі підвали, потужні 2-х метрової товщини стіни першого поверху, на другий веде старовинна колоритна дерев'яні сходи.

    Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Богуслав. Каменица
    Богуслав. Кам'яниця     Подивитися інші фото до статті

    Бронзовий пам'ятник засновнику міста Ярославу Мудрому гостинно розташувався на маленькій алеї навпроти Кам'яниці. Гранітний постамент прикрашений таким же орнаментом, як і на саркофазі Ярослава Мудрого в Софії Київській.
    Нижче пам'ятника, по центральній вулиці Шевченка (колись Поштовій) розташувався будинок купця Покраса. Елегантне будівля, побудована в 1887 р, було житловим будинком сім'ї купця, який володів Богуславської суконної фабрикою. Це одна з найкрасивіших старовинних будівель міста, що дожили до наших днів. Будинок нагадує стару жінку, що славився колись розкішної красунею, але втратила колишнє чарівність. За грубими верствами облупленою штукатурки, залізними сходами, густими високими кущами, якими поросла дах, криється колишня принадність витонченої архітектури. Зараз у цьому будинку розмістилася міська адміністрація.

    Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Богуслав, дом купца Покраса
    Богуслав, будинок купця Покраса     Подивитися інші фото до статті

    Богуслав - місто в приголомшливо мальовничій місцевості. Серед такої природної краси просто не могли не з'явиться талановиті художники. Нижче будівлі купця Покраса - великий кам'яний хрест, пам'ятний знак на честь художника Алімпія Галіка. Це відомий український гравер і живописець 18 століття. Він народився в Богуславі в 1703 р Алимпий Галік в 1730-1750 роках був керівником іконописної майстерні в Києво-Печерській Лаврі. Він розписував Троїцьку надбрамну церкву та Успенський собор Лаври, прикрашав стіни Софії Київської, працював з позолотою і розписом металевих виробів, виростив чимало талановитих іконописців. Похований художник в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври.

    Іван Сошенко - видатний художник, що народився в 1807 г в Богуславі. Один з найближчих друзів і вчителів Тараса Шевченка. У будинку батька художника в старій частині Богуслава розмістився меморіальний музей І. Сошенка. Потрапити туди, втім, як і в музей декоративно-прикладного мистецтва і будинок-музей письменниці Марко Вовчок, можна за попередньою домовленістю з співробітниками Музею історії Богуславщини.

    Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Вид на окрестности Богуслава
    Вид на околиці Богуслава     Подивитися інші фото до статті

    Непримітне стару будівлю цього музею, яке знаходиться в колишньому житловому будинку на вулиці Шевченка, нижче пам'ятного знаку на честь Алімпія Галіка, таїть у собі справжнє історичне багатство: близько 6000 цінних експонатів від епохи неоліту до наших днів. Приголомшливо цікавий музей, він не схожий на звичайні стандартні нудні краєзнавчі експозиції. Кожен зал двоповерхового музею оформлений в стилі своєї історичної епохи, продумана кожна деталь інтер'єру. Вражає печера кам'яного віку і величезний шаблезубий тигр, скіфське поховання, зруб стародавнього Богуславського замку. Оздоблення української хати переносить в далекі часи. Символіка героїзму Богуславських козаків також представлена в музеї. Тут є документи радянських часів, а також свідки військової слави Богуславщини.

    Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Природные красоты Богуслава
    Природні краси Богуслава     Подивитися інші фото до статті

    Навпаки, в невеликому парку - пам'ятник Т. Шевченка, бував у Богуславі, пам'ятник воїнам, загиблим під час Великої Вітчизняної війни, пам'ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи. Поряд з цими пам'ятниками героїзму і слави, є в Богуславі і пам'ятник жорстоким гонінням євреїв в радянські часи. Він не стоїть на видному місці, він лежить прямо під ногами. Бордюри недалеко від міської адміністрації вимощені надгробними плитами з єврейських кладовищ. Після Другої світової війни для відбудови міста, незважаючи на протест єврейської громади Богуслава, були використані могильні плити.

    Здалеку підносяться над містом купола діючої Троїцької церкви 18-го століття. Побудована вона в стилі пізнього класицизму. Будівництво церкви початку Олександра Браницька за підтримки синоду і жителів Богуслава. Сучасна Троїцька церква відреставрована, доглянута і просто потопає у квітах і зелені.

    Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Троицкая церковь в Богуславе
    Троїцька церква в Богуславі     Подивитися інші фото до статті

    Поруч з церквою, як і сотні років тому, метушливо гуде по середах і неділях Богуславський базар. Кудахчут кури, пищать каченята, перегукуються місцеві бабусі, обмінюючись новинами. На базар з'їжджаються жителі з усієї округи, і кожен намагається одягнутися нарядно. Богуславський базар гідний відвідування не стільки заради покупок, скільки заради того, щоб пізнати колорит міста.

    Прогулюючись по старій частині Богуслава, мимоволі уявляєш собі старовинний повітове місто. Тут пахне різнотрав'ям і яблуками, тут не треба нікуди поспішати, бігти, як-ніби час зупинився. І в цьому принадність подорожей по маленьких містечках. Після базарної штовханини хочеться тиші і спокою, спускаємося до річки Рось. На мосту через річку варто зупинитися і озирнутися. Краса кругом неймовірна. Рось, ласкаво загорнувшись зеленими берегами, проявляє свій бурхливий характер. Вона стрімко тече по кам'янистих порогам, які щедро розсипала природа по руслу річки. На берегах - розсип величезних валунів, яким понад 2 млрд. Років. Це знамениті Богуславські сірі граніти.

    Над красунею Россю височіє пам'ятник Марусю Богуславку, легендарної дівчині, яка врятувала від турецької неволі більше 700 українських козаків. Кажуть, що пам'ятник героїні, оспіваної в народних піснях, стоїть на місці, де стояла в 17 столітті Покровська церква. У цій церкві був священиком батько Марусі Богуславки.

    Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Памятник Марусе Богуславке
    Пам'ятник Марусю Богуславку     Подивитися інші фото до статті

    Пам'ятник, автостанція і величезна будівля Будинку Культури побудовані на великому острові посеред Росі. Навпаки маленької автостанції спускаємося до річки, переходимо невеликий дерев'яний місток і опиняємося на маленькому кам'янистому острівці. Соковита м'яка трава, тінь дерев, камені-валуни, які нагрілися на сонце, річка кругом - гарне місце. Це одне з улюблених місць відпочинку богуславці. На острівці є невеликий водоспад, його називають «Шумок». Скупавшись у ньому, Ви отримуєте не тільки водний масаж, а й хороший заряд бадьорості.

    Повертаємося на центральну дорогу, переходимо ще один міст, що веде з великого острова в праву частину Богуслава. Ця частина міста з сучасними будівлями, магазинами, ресторанами. Тут пологий ландшафт. Ви можете пройтися вздовж центральної вулиці Миколаївській, щоб розглянути сьогоднішній Богуслав, а можете (в гарну погоду) побудувати маршрут по стежці, що йде уздовж правого берега річки.

    За невеликий ГЕС, є унікальне місце, яке в народі називається «Яма». Тут, на річці Рось, посеред міста, знаходиться унікальний геологічний пам'ятник природи - оголення граніту. Скелі над річкою висотою близько 12 м, сірі гранітні камені посеред річки і на берегах утворюють затишне, мальовниче і дуже глибоке місце, справжня знахідка для любителів плавання. Вражаючий краєвид, шум річки, спів птахів розташовують до спокійного відпочинку.

    Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: «Яма» — здесь находится уникальный геологический памятник природы — обнажение гранита
    «Яма» - тут знаходиться унікальний геологічний пам'ятник природи - оголення граніту     Подивитися інші фото до статті

    Нижче за течією ще одна визначна пам'ятка Богуслава - Міст Любові. Підвісна металева конструкція мірно і тихо розгойдується в такт крокам. Внизу тече красуня Рось. На перилах закохані кріплять замки - символ свого кохання. Міст був побудований ще в радянські часи, а на його урочистому відкритті співала знаменита Ніна Матвієнко.

    Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Богуславский "мост любви"
    Богуславський "міст кохання"     Подивитися інші фото до статті

    Пройшовши стежкою далі вздовж річки і піднявшись на пагорб по вулиці Озерній, Ви потрапляєте на територію діючого Свято-Миколаївського чоловічого монастиря 17-го століття. Активну участь у будівництві храму взяв наказний гетьман Самуїл Самусь. Монастир пережив на своєму віку пожежі і руйнування. Був він і греко-уніатським, і православним храмом. У 1799 г на місці згорілої дерев'яної церкви побудували нову муровану. Майже 70 років з 1818 р при монастирі було духовне училище. Після революції храм перестав діяти. З 1929 р в храмі розмістився дитячий будинок, потім гуртожиток Богуславського педагогічного училища.

    Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Свято-Николаевский мужской монастырь в Богуславе
    Свято-Миколаївський чоловічий монастир в Богуславі     Подивитися інші фото до статті

    У квітні 1993 р монастир почав знову діяти. Сьогодні це величезний будинок з червоної цегли, увінчане церковними банями. Двір храму пахне квітами та зеленню. Пройшовши через двір, повз господарських будівель монастиря, Ви потрапляєте на одне з найкрасивіших місць Богуслава. Скромна дерев'яна лава над урвищем ... Звідси, з висоти монастирського пагорба, видно весь Богуслав: затишні будиночки над водною гладдю стародавньої річки Рось, гранітні скелі і пороги, валуни, посипані зелені береги.

    Подорож в Богуслав - це не тільки спокійні прогулянки. У місті та околицях знайдеться багато цікавого для любителів екстриму та активного відпочинку: сплав на катамаранах по численних річковим порогам, прогулянка на конях в с. Гута, рибалка, тут багато красивих місць для дикого кемпінгу, приголомшливі піші та велосипедні туристичні маршрути.

    Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Гора Тотоха в Богуславе — сильное энергетическое место
    Гора Тотоха в Богуславі - сильне енергетичне місце     Подивитися інші фото до статті

    Один з найпопулярніших маршрутів веде на гору Тотоху. Вона вважається одним з «пупова Землі», енергетичним місцем сили, аналогічним Алтаю або Тибету. Багато людей з усієї України та інших країн приїжджають в старовинне село Медвин, що в 30 км від Богуслава, «зарядитися» енергією. На цій горі стоїть камінь з вибитими знаками вогню MR, три витоптаних кола, що створюють трикутник. Часто тут можна застати медитують людей. Кажуть, енергія Тотоху настільки сильна, що на горі можна перебувати не більше півгодини.

    Гора Тотоха охороняється державою як історична цінність, це місце стародавнього скіфського городища. Легенда свідчить, що тут на судноплавній річці Хоробрів була столиця русичів Голунь. Тотоха служила пристанню для старовинних кораблів. З вершини цієї гори відкривається прекрасний вид на околиці.

    Богуслав - славний стародавнє місто на мальовничій річці Рось. Краса природи тут незабутня, вона дарує гармонію і радість.

1 comment:

  1. Ця стаття є порушенням авторських прав. Вона вкрадена! Стаття написана мною , Оленою Пузатко, спеціально для сайту http://www.nice-places.com. Ось вона російською мовою http://www.nice-places.com/articles/ukraine/kiev/685.htm. Якщо Ви використовуєте гугл- перекладач, то це не дає Вам права не писати посилання на джерело інформації!

    ReplyDelete

Женские бюстгальтеры размер стиль чашки Женские ботинки женская обувь высота каблука Женская обувь на каблуках Женские блейзеры и костюмы мода стиль ландшафтний дизайн дерева рослини сад харчування, дієти салат сік сніданок маркетинг ідея товар споживач сільське господарство вирощування тварини корми Краса і здоров'я волосся обличчя шкіра маркетинг клієнт компанії послуги реклама дієти рецепт салат харчування Краса і здоров'я волосся обличчя харчування створення сайту просування управління хостинг створення сайтів інтернет компанії створення сайтів інтернет сайт пам'ятки замок музей палац дачне господарство гриби насіння плоди Будівництво будинків котеджів проекти Охорона безпека ворота двері велотехника велосипед колеса покришки рами Ремонт та облаштування дизайн приміщення Інтернет-маркетинг бізнес сайт любовь к Парижу, отдых в Париже садова техніка газонокосарки мотоблок обладнання персонал резюме робота резюме робота роботодавець Любовь и семья працевлаштування досвід співбесіди Блог о женщинах и мужчинах Меблі та інтер'єр бізнес гроші фінанси автомобіль авто запчастини машини themacmob.com telefon.com.ua theroyalemoney.ru www.textron-msk.ru timbercar.ru time-news.net telesam5.ru www.tktehno21.ru top-news-24.ru totalnabiologia.org