Одна з найголовніших визначних пам'яток Києва - Києво-Печерська лавра, цілий монастирський комплекс, на території якого розміщуються не тільки храми, але й багато київські музеї. Відвідування лаври - це можливість доторкнутися до справжньої духовної святині, якою майже 10 століть. І весь цей час лавра була місцем, де знаходили заспокоєння багато святих, де повітря наповнене благодаттю і смиренням, де навіть атеїсти починали відчувати присутність якоїсь вищої сили.
Щоб оглянути кожен куточок Києво-Печерської лаври знадобиться приблизно 3 години.
Збираючись до Києва, потрібно обов'язково запланувати відвідування Києво-Печерської лаври, яка вважається візитною карткою столиці України. Не дарма існує думка, що, не побачивши лаври, ви не бачили Києва.
Лавра - що це таке?
Давайте визначимося, що ж означає термін «лавра». У перекладі з грецької лавра - це селище, село. У наші дні так називається монастир з певним порядком. У період з IV по VI століття лавра була не самостійним закладом, а була частиною спільноти, кожен член якого жив відокремлено, вів своє господарство, але при цьому розумів, що у нього є сусіди, які в разі чого завжди допоможуть. Тобто в лаврі жили не самітники, а ченці, які шукали усамітнення, але при цьому співіснували в громаді.
Лаври були особливо поширені на Сході. Дуже багато їх було в Палестині. З плином часу лаврою стали називати старовинний, багатий і шанований монастир, що відрізняється великою територією і великою кількістю ченців.
В Україні на даний момент є три лаври ( Почаївська , Святогірська та Києво-Печерська). Всі вони підпорядковуються Московському патріархату.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Вид на архитектурный комплекс Киево-печерской Лавры
Вид на архітектурний комплекс Києво-Печерської Лаври Подивитися інші фото до статті
Правила і заборони
У наші дні відвідати православну святиню - Києво-Печерську лавру може будь-хто. Мандрівник може бути як християнином, так і людиною іншого віросповідання, але повинен дотримуватися деяких правил пристойності, щоб не образити почуттів інших віруючих. Природно, шорти і короткі спідниці тут не вітаються. Для відвідування печер, де покояться мощі багатьох святих, потрібно бути одягненим в кофти з довгими рукавами. Жінки також не повинні входити під склепіння печер з непокритою головою. Косинки продаються тут же, якщо турист не подбав про неї заздалегідь.
На території лаври потрібно вести себе тихо, говорити упівголоса, висловлювати свій захват стримано. Не забувайте, що це в першу чергу святе місце, а вже потім музейний комплекс.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Тенистая аллея монастырского сада
Тіниста алея монастирського саду Подивитися інші фото до статті
Перекази давнини глибокої
Вчені точно знають, як створювалася лавра, і хто був її засновником. Про це не раз згадується в літописах, які вважаються цілком достовірним джерелом. Біля витоків лаври стояв святий преподобний Антоній, який прибув до Києва в 1050 році в пошуках місця для відокремленої молитви. Він відшукав такий куточок в печері на одному з київських пагорбів, де і залишився, підносячи подяки Богу і дотримуючись суворого посту. Через деякий час до печери потягнулися миряни, які почули про святу людину. Сам князь Ізяслав відвідав старця. Крім цікавих, були й ті, які шукали такий же скромного життя. Так, у печері по сусідству з Антонієм оселився молодий Феодосій, який став учнем старця. Незабаром з'явилися й інші пустельники. Тоді Антоній заснував монастир з дуже суворим статутом. Князь Святослав Ярославович віддав святим отцям землю, на якій знаходилися печери.
Серед ченців Києво-Печерської лаври були дуже талановиті люди, наприклад, відомі літописці, які розповіли своїм нащадкам про історію Русі. На території лаври були створені «Повість временних літ» та «Києво-Печерський патерик». Приблизно в той же час створювали свої чудотворні ікони Аліпій і Григорій, лікував мирян від хвороб Агапіт.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Красивый алтарь в одном из храмов Киево-Печерской лавры
Гарний вівтар в одному з храмів Києво-Печерської лаври Подивитися інші фото до статті
Спочатку була побудована Верхня лавра, яка потім стала розширюватися з приходом все нових і нових ченців. Першим ділом був споруджений Успенський собор. З його будівництвом пов'язано багато різних чудес. Зодчі прибутку в лавру з самого Константинополя. Причому вони розповідали, що приїхали на прохання Антонія і Феодосія, які їм уже заплатили за будівництво храму, хоча святі отці ні на мить не покидали обитель. Кілька разів іконописці, запрошені для розпису собору, пропливали по Дніпру в пошуках Києво-Печерської лаври, і човен сама приставала до берега в потрібному місці. Саме в ті часи лавра і отримала головне свій скарб - ікону Успіння Божої Матері, подаровану обителі самої Богородицею. На жаль, доля ікони зараз невідома. Вона пропала містичним чином в 1941 році, коли Успенський собор підірвали. Хто це зробив - невідомо досі. Історики сперечаються до хрипоти, відстоюючи свою думку. У радянський час вважалося, що собор знищили фашисти, українські краєзнавці вважають, що його підірвав представник НКВД, який готував замах на деяких фашистських чиновників. Як би там не було, ікона в собор, відбудований у 2000 році, не повернулася. Зараз доступний один з її списків.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Собор Успения Пресвятой Богородицы на территории Киево-печерской Лавры
Собор Успіння Пресвятої Богородиці на території Києво-Печерської Лаври Подивитися інші фото до статті
Але повернемося на кілька століть тому. Лавра користується неймовірним повагою, її відвідують всі правителі Росії, які роблять багаті підношення і прикладаються до чудотворної ікони.
З приходом радянської влади лавра втрачає статус монастиря і перетворюється в історико-культурний заповідник. Ченці повернулися в монастир тільки лише в 1988 році, коли вся країна святкувала тисячолітній ювілей заснування Русі.
Верхня лавра
Верхня лавра - це серце монастиря, яке створювалося, зміцнювалося і оберігалася протягом періоду в 8 століть - з XI по XIX століття. Ця частина лаври була заснована на узвишші над тими печерами, де спочатку селилися відлюдники.
Могутні фортечні стіни, покликані не тільки захистити скарби лаври, але й забезпечити його мешканцям усамітнення, були побудовані за наказом гетьмана Івана Мазепи. Стіни можна побачити і в наш час.
Велика лаврська дзвіниця, на якій розташований оглядовий майданчик, була зведена в XVIII столітті. Її силует дуже пізнаваний: він тиражується на листівках, календарях і є одним із символів Києва. Дзвіниця прикрашена годинником, який справно працюють з 1903 року.
Троїцька надбрамна церква підноситься над основним входом в лавру - Святими воротами. Вона була побудована на основі старовинного храму, кошти на який виділив князь Святослав, який правив у Чернігові. І сталося це в 1106-1108 роках. Потім церква була перебудована в стилі українського бароко. При реконструкції були збережені цінні фрески, виконані в XVIII столітті.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Трапезный храм
Трапезний храм Подивитися інші фото до статті
Цікавими для огляду і Трапезна палата з пов'язаною з нею церквою святих Антонія і Феодосія. Ці будівлі були споруджені одними із самих останніх на території лаври (1893-1895 рр.). Церква тривалий час використовувалися в якості основного храму цього монастиря. Трапезна створювалася для того, щоб вмістити всіх мешканців лаври, а їх до того моменту налічувалося більше тисячі.
Звернувши за кут трапезній, можна потрапити на оглядовий майданчик, звідки відкривається шикарний вид на місто і Нижню лавру.
На території лаври працюють кілька музеїв. Ковнірскій корпус, де раніше розташовувалася місцева пекарня і книжкова крамниця, відданий під Музей коштовностей. Саме тут зберігається знаменита Скіфська пектораль, зроблена з золота і важить більше кілограма.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Троицкая Надвратная церковь
Троїцька Надбрамна церква Подивитися інші фото до статті
Музей книги і друкарства ви знайдете в будівлі колишньої лаврської друкарні. Тут можна побачити рукописи, створені в часи Київської Русі, «Апостол» Івана Федорова та інші дорогоцінні книги. До речі, всі монахи лаври повинні були багато читати. При лаврі велася велика робота з переписування і переплетення фоліантів.
В митрополичих покоях, що служили будинків для митрополитів і приймали російських царів, розмістився Музей народного декоративного мистецтва. Серед його експонатів можна відзначити вироби, виконані українськими майстрами: яйця-писанки, килими, фарфоровий посуд, глиняні горщики, вишиті рушники і сорочки. У сусідніх приміщеннях працює експозиція мініатюр Миколи Сядристого. Їх можна побачити тільки під мікроскопом. Також в лаврі можна відвідати Музей театрального, музичного та кіномистецтва.
Нижня лавра
Комплекс Нижньої лаври, куди можна пройти з території Верхньої, цікавий в першу чергу своїми печерами. Очевидці розповідають, що після повернення лаври монахам в 1988 році деякі мощі, наприклад, святого Климента, що спочивають глибоко під землею, раптово стали мироточити.
У Києво-Печерській лаврі можна відвідати Ближні та Дальні печери. Це цілий лабіринт підземних переходів, де потрібно пересуватися один за одним, тримаючи в руці воскові свічки. Печери створювали монахи, які спочатку там жили, але з розвитком монастиря стали використовувати їх для поховань.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Вид на Дальние пещеры
Вид на Дальні печери Подивитися інші фото до статті
І Ближні, і Дальні печери мають по три підземних церкви, де іноді проводяться богослужіння. Під час спуску в печери в стінах підземних коридорів можна побачити невеликі віконця. Вони приховують за собою келії, де раніше молилися подвижники.
У підземному лабіринті зберігаються мощі літописця Нестора, богатиря Іллі Муромця, цілителя Агапіта, чернігівського князя Святослава та багатьох інших. Сама по собі екскурсія по печерах справить незабутнє враження на паломників і туристів.
Щоб оглянути кожен куточок Києво-Печерської лаври знадобиться приблизно 3 години.
Збираючись до Києва, потрібно обов'язково запланувати відвідування Києво-Печерської лаври, яка вважається візитною карткою столиці України. Не дарма існує думка, що, не побачивши лаври, ви не бачили Києва.
Лавра - що це таке?
Давайте визначимося, що ж означає термін «лавра». У перекладі з грецької лавра - це селище, село. У наші дні так називається монастир з певним порядком. У період з IV по VI століття лавра була не самостійним закладом, а була частиною спільноти, кожен член якого жив відокремлено, вів своє господарство, але при цьому розумів, що у нього є сусіди, які в разі чого завжди допоможуть. Тобто в лаврі жили не самітники, а ченці, які шукали усамітнення, але при цьому співіснували в громаді.
Лаври були особливо поширені на Сході. Дуже багато їх було в Палестині. З плином часу лаврою стали називати старовинний, багатий і шанований монастир, що відрізняється великою територією і великою кількістю ченців.
В Україні на даний момент є три лаври ( Почаївська , Святогірська та Києво-Печерська). Всі вони підпорядковуються Московському патріархату.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Вид на архитектурный комплекс Киево-печерской Лавры
Вид на архітектурний комплекс Києво-Печерської Лаври Подивитися інші фото до статті
Правила і заборони
У наші дні відвідати православну святиню - Києво-Печерську лавру може будь-хто. Мандрівник може бути як християнином, так і людиною іншого віросповідання, але повинен дотримуватися деяких правил пристойності, щоб не образити почуттів інших віруючих. Природно, шорти і короткі спідниці тут не вітаються. Для відвідування печер, де покояться мощі багатьох святих, потрібно бути одягненим в кофти з довгими рукавами. Жінки також не повинні входити під склепіння печер з непокритою головою. Косинки продаються тут же, якщо турист не подбав про неї заздалегідь.
На території лаври потрібно вести себе тихо, говорити упівголоса, висловлювати свій захват стримано. Не забувайте, що це в першу чергу святе місце, а вже потім музейний комплекс.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Тенистая аллея монастырского сада
Тіниста алея монастирського саду Подивитися інші фото до статті
Перекази давнини глибокої
Вчені точно знають, як створювалася лавра, і хто був її засновником. Про це не раз згадується в літописах, які вважаються цілком достовірним джерелом. Біля витоків лаври стояв святий преподобний Антоній, який прибув до Києва в 1050 році в пошуках місця для відокремленої молитви. Він відшукав такий куточок в печері на одному з київських пагорбів, де і залишився, підносячи подяки Богу і дотримуючись суворого посту. Через деякий час до печери потягнулися миряни, які почули про святу людину. Сам князь Ізяслав відвідав старця. Крім цікавих, були й ті, які шукали такий же скромного життя. Так, у печері по сусідству з Антонієм оселився молодий Феодосій, який став учнем старця. Незабаром з'явилися й інші пустельники. Тоді Антоній заснував монастир з дуже суворим статутом. Князь Святослав Ярославович віддав святим отцям землю, на якій знаходилися печери.
Серед ченців Києво-Печерської лаври були дуже талановиті люди, наприклад, відомі літописці, які розповіли своїм нащадкам про історію Русі. На території лаври були створені «Повість временних літ» та «Києво-Печерський патерик». Приблизно в той же час створювали свої чудотворні ікони Аліпій і Григорій, лікував мирян від хвороб Агапіт.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Красивый алтарь в одном из храмов Киево-Печерской лавры
Гарний вівтар в одному з храмів Києво-Печерської лаври Подивитися інші фото до статті
Спочатку була побудована Верхня лавра, яка потім стала розширюватися з приходом все нових і нових ченців. Першим ділом був споруджений Успенський собор. З його будівництвом пов'язано багато різних чудес. Зодчі прибутку в лавру з самого Константинополя. Причому вони розповідали, що приїхали на прохання Антонія і Феодосія, які їм уже заплатили за будівництво храму, хоча святі отці ні на мить не покидали обитель. Кілька разів іконописці, запрошені для розпису собору, пропливали по Дніпру в пошуках Києво-Печерської лаври, і човен сама приставала до берега в потрібному місці. Саме в ті часи лавра і отримала головне свій скарб - ікону Успіння Божої Матері, подаровану обителі самої Богородицею. На жаль, доля ікони зараз невідома. Вона пропала містичним чином в 1941 році, коли Успенський собор підірвали. Хто це зробив - невідомо досі. Історики сперечаються до хрипоти, відстоюючи свою думку. У радянський час вважалося, що собор знищили фашисти, українські краєзнавці вважають, що його підірвав представник НКВД, який готував замах на деяких фашистських чиновників. Як би там не було, ікона в собор, відбудований у 2000 році, не повернулася. Зараз доступний один з її списків.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Собор Успения Пресвятой Богородицы на территории Киево-печерской Лавры
Собор Успіння Пресвятої Богородиці на території Києво-Печерської Лаври Подивитися інші фото до статті
Але повернемося на кілька століть тому. Лавра користується неймовірним повагою, її відвідують всі правителі Росії, які роблять багаті підношення і прикладаються до чудотворної ікони.
З приходом радянської влади лавра втрачає статус монастиря і перетворюється в історико-культурний заповідник. Ченці повернулися в монастир тільки лише в 1988 році, коли вся країна святкувала тисячолітній ювілей заснування Русі.
Верхня лавра
Верхня лавра - це серце монастиря, яке створювалося, зміцнювалося і оберігалася протягом періоду в 8 століть - з XI по XIX століття. Ця частина лаври була заснована на узвишші над тими печерами, де спочатку селилися відлюдники.
Могутні фортечні стіни, покликані не тільки захистити скарби лаври, але й забезпечити його мешканцям усамітнення, були побудовані за наказом гетьмана Івана Мазепи. Стіни можна побачити і в наш час.
Велика лаврська дзвіниця, на якій розташований оглядовий майданчик, була зведена в XVIII столітті. Її силует дуже пізнаваний: він тиражується на листівках, календарях і є одним із символів Києва. Дзвіниця прикрашена годинником, який справно працюють з 1903 року.
Троїцька надбрамна церква підноситься над основним входом в лавру - Святими воротами. Вона була побудована на основі старовинного храму, кошти на який виділив князь Святослав, який правив у Чернігові. І сталося це в 1106-1108 роках. Потім церква була перебудована в стилі українського бароко. При реконструкції були збережені цінні фрески, виконані в XVIII столітті.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Трапезный храм
Трапезний храм Подивитися інші фото до статті
Цікавими для огляду і Трапезна палата з пов'язаною з нею церквою святих Антонія і Феодосія. Ці будівлі були споруджені одними із самих останніх на території лаври (1893-1895 рр.). Церква тривалий час використовувалися в якості основного храму цього монастиря. Трапезна створювалася для того, щоб вмістити всіх мешканців лаври, а їх до того моменту налічувалося більше тисячі.
Звернувши за кут трапезній, можна потрапити на оглядовий майданчик, звідки відкривається шикарний вид на місто і Нижню лавру.
На території лаври працюють кілька музеїв. Ковнірскій корпус, де раніше розташовувалася місцева пекарня і книжкова крамниця, відданий під Музей коштовностей. Саме тут зберігається знаменита Скіфська пектораль, зроблена з золота і важить більше кілограма.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Троицкая Надвратная церковь
Троїцька Надбрамна церква Подивитися інші фото до статті
Музей книги і друкарства ви знайдете в будівлі колишньої лаврської друкарні. Тут можна побачити рукописи, створені в часи Київської Русі, «Апостол» Івана Федорова та інші дорогоцінні книги. До речі, всі монахи лаври повинні були багато читати. При лаврі велася велика робота з переписування і переплетення фоліантів.
В митрополичих покоях, що служили будинків для митрополитів і приймали російських царів, розмістився Музей народного декоративного мистецтва. Серед його експонатів можна відзначити вироби, виконані українськими майстрами: яйця-писанки, килими, фарфоровий посуд, глиняні горщики, вишиті рушники і сорочки. У сусідніх приміщеннях працює експозиція мініатюр Миколи Сядристого. Їх можна побачити тільки під мікроскопом. Також в лаврі можна відвідати Музей театрального, музичного та кіномистецтва.
Нижня лавра
Комплекс Нижньої лаври, куди можна пройти з території Верхньої, цікавий в першу чергу своїми печерами. Очевидці розповідають, що після повернення лаври монахам в 1988 році деякі мощі, наприклад, святого Климента, що спочивають глибоко під землею, раптово стали мироточити.
У Києво-Печерській лаврі можна відвідати Ближні та Дальні печери. Це цілий лабіринт підземних переходів, де потрібно пересуватися один за одним, тримаючи в руці воскові свічки. Печери створювали монахи, які спочатку там жили, але з розвитком монастиря стали використовувати їх для поховань.
Фото достопримечательностей Киева и Киевской области: Вид на Дальние пещеры
Вид на Дальні печери Подивитися інші фото до статті
І Ближні, і Дальні печери мають по три підземних церкви, де іноді проводяться богослужіння. Під час спуску в печери в стінах підземних коридорів можна побачити невеликі віконця. Вони приховують за собою келії, де раніше молилися подвижники.
У підземному лабіринті зберігаються мощі літописця Нестора, богатиря Іллі Муромця, цілителя Агапіта, чернігівського князя Святослава та багатьох інших. Сама по собі екскурсія по печерах справить незабутнє враження на паломників і туристів.
No comments:
Post a Comment