Потоцькі - знаменитий могутній польський рід, який володів багатими землями в Польщі, Білорусії та України. Більше 40 міст і тисячі сіл в Україні належало цієї знатної і впливової сім'ї, яку називали «королями Поділля». Багаті землевласники і польські воєводи Потоцькі прикрасили своїми пишними витонченими палацами, храмами і надзвичайної краси парками Львівської, Тернопільської, Черкаської, Вінницької, Одеські землі. Багато легенд пов'язано з цим родом. Доторкнутися до них можна, відправившись в романтичну подорож по місцях графів Потоцьких.
Розкішні палаци і унікальні парки в Україні, зараз занедбані або відновлені в колишній красі, нагадують про історію впливового розгалуженого роду Потоцьких, любителів шикарного життя і красивих жінок. У цих багатих Палац приймалися важливі державні рішення, гостювали монархи, влаштовувалися бали.
Львів
Наша подорож починається з колоритного Львова. У центрі, на вулиці Коперника 15, за витонченим кованим парканом і значними воротами з гербом Потоцьких підноситься дивовижної краси триповерхову будівлю. Це палац, який почав будувати намісник Королівства Галичини граф Альфред Потоцький, а завершив будівництво в 1880 р вже після його смерті син Роман. Французьке пишність в архітектурі створив архітектор Луї Рене доверните, доповнив Юліан Цибульський. Класика з шикарними бароковими елементами створює відчуття легкості, легкості і урочистості палацу Потоцьких.
Саме тут відбувалися важливі прийоми і зустрічі, давалися шикарні бали.
Зараз палац Потоцьких зайняла Львівська галерея мистецтв. Купивши квиток, потрапляємо в казкову красу. Внутрішні інтер'єри вишукані і ошатні. Багато чого збереглося до наших днів: витончена ліпнина, інкрустація позолотою, мармур, благородні каміни, настінний живопис. Приголомшливе враження справляють Блакитний, Червоний, Танцювальний зал. Торжество розкоші і пишноти!
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Львов. Дворец Потоцких в ночной подсветке
Львів. Палац Потоцьких в нічний підсвічуванні Подивитися інші фото до статті
Зачаровані палацом Потоцького, прогуляємося по прекрасному маленькому парку позаду палацу. Тут розмістилося будівля музею Старовинної української книги. Експозиція дуже цікава, переносить в атмосферу середньовічної друкарні. У музеї зібрані унікальні старовинні книги і гравюри, видання першодрукаря І. Федорова, друкарський верстат і прес для палітурки книжок 17 в. Зовсім поруч - оригінальний парк мініатюр , в якому зібрані копії замків і фортець давньої України в масштабі 1/50. Мініатюри - це завжди цікаво і пізнавально для дітей і дорослих. Ось так, побувавши в палаці Потоцького, чудово знайомишся ще з мистецтвом, історією книгодрукування і замків України.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Львовский дворец Потоцких. Внутри — Львовская галерея искусств
Львівський палац Потоцьких. Всередині - Львівська галерея мистецтв Подивитися інші фото до статті
Тартаків
Львівська земля багата палацами знатного розгалуженого роду Потоцьких. На жаль, багато з них закинуті і зруйновані. Один з таких замків 19 в. знаходиться в маленькому селі Тартаків в 100 км на північ від Львова. Це колишня головна резиденція краківського і київського воєводи, коронного гетьмана Польщі Фелікса Казимира Потоцького, вражає своєю красою і витонченістю. Тут бував в гостях фон Захер-Мазох, засновник мазохізму. У радянські часи в будівлі розміщувалася школа, але в 90-ті роки пожежа повністю зруйнував перекриття, дах і внутрішні стіни палацу. Так і стоїть, заросле чагарниками і травою, разрушающееся колись прекрасна будівля з гербом роду Потоцьких на фасаді. Кажуть, у цих стінах бродить таємничий привид польського шляхтича.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Руины некогда красивого дворца Потоцких в Тартакове
Руїни колись красивого палацу Потоцьких у Тартакові Подивитися інші фото до статті
Червоноград
Між Львовом (72 км) і Тартакові (25 км) розкинувся шахтарське містечко Червоноград, відомий до 1951 г як Кристинопіль. Він був заснований також Феліксом Казимиром Потоцьким і названий ним на честь прекрасної дружини Христини. Цікаво, що чоловіки роду Потоцьких часто давали ім'я своїх коханих жінок паркам, селам, містам. Його онук Франц Салезій Потоцький благоустроює маєток і місто, що перейшли йому у спадок. В середині 18 ст. в містечку споруджено розкішний палац у стилі класицизму і бароко за проектом П'єра Ріко де Тірреджеллі. Недалеко - монастир бернардинів і костел Св. Духа, а також монастир василіан і церква Св. Юра, які чудово збереглися до наших днів, діють і радують красою зовнішнього і внутрішнього оздоблення.
На сьогоднішній день палац графа Потоцького у Червонограді в жалюгідному стані після пожежі і знаходиться на реставрації. У ньому розмістилася експозиція філії Львівського музею історії релігії. На жаль, від колишньої величі палацу не залишилося і сліду. Сумне і сумне видовище ...
Станіслав Фелікс Потоцький Саме в цьому замку розігралася трагічна історія кохання єдиного сина Салезія Потоцького, молодого графа Станіслава Фелікса Потоцького, відомого нам засновника приголомшливо прекрасного Софіївського парку в Умані. Батьки виховували сина Станіслава в строгості і мріяли вигідно одружити його на багатій і знатній нареченій. Але юний граф, всупереч очікуванням, закохався в красуню Гертруду Комаровського, дочка небагатого графа. Закохані таємно зустрічалися, а незабаром і повінчалися в 1770р. Щаслива Гертруда вже чекала первістка. Батьки Станіслава дізналися про цей шлюб, їх гнів був великий. За наказом Селезія Потоцького Гертруда була викрадена. По дорозі в монастир, куди повинні були її насильно доставити, дівчина голосно кричала і пручалася, тому викрадачі накрили її подушками так, що під час цієї поїздки вона задихнулася. Її тіло кинули в ополонку.
Після загибелі коханої юний Станіслав намагався покінчити життя самогубством, але його встигли врятувати. Любов до Гертруді назавжди залишилася в його серці. Убитий горем батько дівчини, граф Комаровський, подав до суду на сім'ю Потоцьких, справа отримала великий розголос у Польщі. Першою не витримала такої ганьби мати Станіслава, Ганна Ельжбета. Незабаром вона померла, а в 1772 г помер і його батько Селез Потоцький. Молодий 20-річний граф віддав маєтки графу Попінському в рахунок погашення мільйонних боргів свого батька, в тому числі і палац у Кристинополі, що нагадує йому про романтичну першого кохання чарівною юною Гертруди і жорстокої трагедії її загибелі.
Драматичні емоції і переживання зберігають стіни палацу Потоцьких у Червонограді. Коштує він понуро й безнадійно, як пам'ятник нещасної любові і нездійснених надій.
У 1774 р Станіслав Потоцький одружився на багатій графині Жозефіні Амалії Мнішек, перебрався в свої маєтки на Поділлі й заснував головну резиденцію в Тульчині. Туди ми і попрямуємо, заїжджаючи по дорозі в міста і села, колись багаті і розкішні, завдяки нововведенням талановитого землевласника, прогресивного реформатора, впливового державного діяча і негласного «короля Поділля» Станіслава-Фелікса Потоцького. 15 млн. Га землі і 130 тис. Кріпаків - величезний статок графа на Україні, що приносив йому мільйонні доходи.
Немирів
В 45 км від м Вінниця затишно розмістився невеликий гарне містечко Немирів. Відомий він не тільки маркою спиртного напою, а й великим мальовничим парком і прекрасним палацом княгині Марії Щербатової, правнучки Станіслава-Фелікса Потоцького.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Немиров. Дворец княгини Марии Щербатовой, правнучки Станислава-Феликса Потоцкого
Немирів. Палац княгині Марії Щербатової, правнучки Станіслава-Фелікса Потоцького Подивитися інші фото до статті
Печера і Сокілець
Прогулявшись по гостинному Немирова, повертаємо в напрямку Могилів-Подільського. Бурхливі води Південного Бугу, котрі долають річкові пороги, унікальні старовинні парки, химерні скелі і таємничі гроти над річкою, вражаючий природний ландшафт, пам'ятники архітектури не можуть не підкорити серце мандрівника. І ця краса розкинулася всього в 20 км від Немирова, в с. Сокілець та с. Печера, які знаходяться на протилежних берегах р. Південний Буг.
Уздовж кам'яної огорожі Сокілецький парку, закладеного Костянтином Потоцьким наприкінці 19-го в. як продовження основного парку в с. Печера, спускаємося до річки. Неначе древній замок над потужним річковим потоком, підноситься водяний млин. Її з завидною педантичністю побудували в 1899 р німецькі майстри. Декоративні башти і витончена прикраса млини збереглися досі, але сама будівля напівзруйновану. У 1951 р з старого млина зробили електростанцію, дерев'яні стіни та перекриття якої в 1992 р знищила пожежа.
Велично і урочисто височіють на крутому правому березі Південного Бугу купола дерев'яної церкви Різдва Богородиці. Біло-сині кольори храму створюють враження легкості, спокою і близькості до неба. Церкву збудували в 1764 г на місці замку молдавського князя і воєводи Георгія Дуки, правителя Правобережної України, призначеного на цю посаду в 1682 р турецьким султаном. Фундамент і огорожу храму звели з каменю, який служив стінами його палацу. Звідси відкривається воістину божественна панорама на долину Південного Бугу.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Село Печера. Деревянная церковь Рождества Богородицы, 1764 года
Село Печера. Дерев'яна церква Різдва Богородиці, 1764 Подивитися інші фото до статті
Георгій Дука заклав у Печері на пагорбі гарний парк, який розширив на початку 19 ст. новий власник Ян Свейковських і вдосконалив Костянтин Потоцький після покупки маєтку і 5 тис.га навколишніх земель в 1840 р Цей парк, невеликі господарські будівлі та усипальниця-мавзолей Потоцьких-Свейковських - все, що залишилося від чудової резиденції. Терасами спускається парк до Південного Бугу та купалень. Він прикрашений таємничими гротами і кам'яними нагромадженнями.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Вид на реку Южный Буг и деревянную церковь Рождества Богородицы в с. Печера
Вид на річку Південний Буг і дерев'яну церкву Різдва Богородиці в с. Печера Подивитися інші фото до статті
У самоті стоїть у парку каплиця-мавзолей Потоцьких-Сверковскіх, створена в 1904 р знаменитим архітектором В. Городецьким на замовлення Костянтина та Яніни Потоцьких. Значне і вишукану будівлю в неороманском стилі має форму латинського хреста. Усипальницю вінчає герб роду Потоцьких на щиті. Захоплення викликає витончений і розкішний декор з каменю, зроблений італійським скульптором Еліо Саля, автором скульптур на Миколаївському костьолі і знаменитому Будинку з химерами в Києві. У підвалі каплиці знаходиться усипальниця, тут поховані члени сім'ї Скверковскіх та Потоцьких. У радянські часи все було розгромлено, а мавзолей перетворений на клуб. На сьогоднішній день в каплиці-усипальниці розмістився костел Св. Андрія і потрапити всередину, щоб помилуватися скромним, але витонченим інтер'єром у стилі романського модерну, можна тільки в неділю під час служби.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Печера.Часовня-мавзолей Потоцких-Сверковских
Печера.Часовня-мавзолей Потоцьких-Сверковскіх Подивитися інші фото до статті
Виходимо через ковані ворота з вежами в єдиному стилі з усипальницею-мавзолеєм. Тіниста алея з 250-літніми старими липами веде до будівлі місцевої лікарні-санаторію. Тут на початку 19 століття посеред парку був побудований Яном Скверковскім прекрасний багатий палац. Але в 1920р-х з приходом радянської влади його розібрали по камінцях, залишилися до наших часів тільки господарські будівлі поруч. На основі фундаменту зруйнованого палацу Скверковскіх- Потоцьких звели стандартне сіра будівля лікарні. Мимоволі згадуються слова «Інтернаціоналу»: «весь світ насильства ми зруйнуємо вщент, а потім ...»
Цікаво, що проект палацу у Печері був задуманий Яном Скверковскім як точна, зменшена в два рази копія палацу Станіслава Фелікса Потоцького в Тульчині. Вирушаємо в це місто, щоб подивитись оригінал-головну резиденцію знаменитого графа.
Тульчин і палац Потоцького
У 40 км від Немирова і в 80 км від Вінниці гордовито «приосанился», пам'ятаючи колишню славу, місто Тульчин - колишня столиця «короля Поділля» - Станіслава Фелікса Потоцького. Зараз це невеликий, але гарний провінційне містечко. Палац з величними колонами видно здалеку, ще від будівлі колишнього Домініканського монастиря, сучасного Собору Різдва Христового, зведеного графом в 1780 р Розкішний двоповерховий палац зведений за проектом француза Лакруа в 1775 р Це одне з кращих будівель в стилі класицизму на Україні. Автором помпезного внутрішнього оздоблення став відомий на ті часи голландський дизайнер Меркс.
За часів Потоцького вишуканий палац не поступався в розкоші найпрестижнішим палацам Європи. У ньому було продумано все для зручності життя та урочистих прийомів. У комплексі палацу розміщувалися театр, турецька лазня, манеж. Він був з'єднаний з двома флігелями галереями-оранжереями з унікальними пахучими квітами. З подорожей по Європі граф Станіслав Потоцький привозив кращі екзотичні рослини, а талановитий садівник Міллер втілював найфантастичніші ідеї садового декору в чудовому парку з штучними ставками, фонтанами, скульптурами.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Гордость Тульчина — дворец Потоцких
Гордість Тульчина - палац Потоцьких Подивитися інші фото до статті
Незважаючи на реставраційні роботи, які проводяться час від часу, колишня резиденція С. Потоцького знаходиться в смутному стані, внутрішні інтер'єри не збереглися, від розкішного парку не залишилося і сліду. А будівля, що колись вражаючих помпезністю і величчю, обсипається і руйнується.
Тут на урочистих і пишних балах бували князь Потьомкін, імператриця Катерина II, польський король Станіслав Август, А.С Пушкін, який присвятив дочкам Потоцького поеми «Євгеній Онєгін» і «Бахчисарайський фонтан». У Верхньому (Малому) палаці, що зараз знаходиться на вул. Леніна 55, в 1796-97гг. був штаб фельдмаршала О. Суворова, тут він написав книгу «Мистецтво перемагати». У цьому палаці зараз ветеринарний технікум, а в головній резиденції С. Потоцького - училище культури. Кажуть, саме в цьому палаці Станіслав Потоцький познайомився зі своєю майбутньою дружиною Софією, якій присвятив дивно красивий парк в Умані.
Відвідування Софіївського парку , символу величезної любові, стане кульмінацією романтичної подорожі по місцях графів Потоцьких.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Софиевский парк в Умани — красивейший парк и символ любви
Софіївський парк в Умані - красивий парк і символ любові Подивитися інші фото до статті
Маршрут по садибах Потоцьких залишає двояке відчуття. З одного боку відчуваєш захоплення, побачивши збереглися прекрасні парки і розкішні палаци, стіни яких зберігають таємниці родини Потоцьких і багато романтичних любовних історій. З іншого боку сумно дивитися на руйнуються і нікому не потрібні покинуті Палац - залишки колишнього блиску і багатства великого роду Потоцьких. Але в цій подорожі однозначно викликає захват надзвичайно пишна і колоритна краса природи Поділля.
Розкішні палаци і унікальні парки в Україні, зараз занедбані або відновлені в колишній красі, нагадують про історію впливового розгалуженого роду Потоцьких, любителів шикарного життя і красивих жінок. У цих багатих Палац приймалися важливі державні рішення, гостювали монархи, влаштовувалися бали.
Львів
Наша подорож починається з колоритного Львова. У центрі, на вулиці Коперника 15, за витонченим кованим парканом і значними воротами з гербом Потоцьких підноситься дивовижної краси триповерхову будівлю. Це палац, який почав будувати намісник Королівства Галичини граф Альфред Потоцький, а завершив будівництво в 1880 р вже після його смерті син Роман. Французьке пишність в архітектурі створив архітектор Луї Рене доверните, доповнив Юліан Цибульський. Класика з шикарними бароковими елементами створює відчуття легкості, легкості і урочистості палацу Потоцьких.
Саме тут відбувалися важливі прийоми і зустрічі, давалися шикарні бали.
Зараз палац Потоцьких зайняла Львівська галерея мистецтв. Купивши квиток, потрапляємо в казкову красу. Внутрішні інтер'єри вишукані і ошатні. Багато чого збереглося до наших днів: витончена ліпнина, інкрустація позолотою, мармур, благородні каміни, настінний живопис. Приголомшливе враження справляють Блакитний, Червоний, Танцювальний зал. Торжество розкоші і пишноти!
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Львов. Дворец Потоцких в ночной подсветке
Львів. Палац Потоцьких в нічний підсвічуванні Подивитися інші фото до статті
Зачаровані палацом Потоцького, прогуляємося по прекрасному маленькому парку позаду палацу. Тут розмістилося будівля музею Старовинної української книги. Експозиція дуже цікава, переносить в атмосферу середньовічної друкарні. У музеї зібрані унікальні старовинні книги і гравюри, видання першодрукаря І. Федорова, друкарський верстат і прес для палітурки книжок 17 в. Зовсім поруч - оригінальний парк мініатюр , в якому зібрані копії замків і фортець давньої України в масштабі 1/50. Мініатюри - це завжди цікаво і пізнавально для дітей і дорослих. Ось так, побувавши в палаці Потоцького, чудово знайомишся ще з мистецтвом, історією книгодрукування і замків України.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Львовский дворец Потоцких. Внутри — Львовская галерея искусств
Львівський палац Потоцьких. Всередині - Львівська галерея мистецтв Подивитися інші фото до статті
Тартаків
Львівська земля багата палацами знатного розгалуженого роду Потоцьких. На жаль, багато з них закинуті і зруйновані. Один з таких замків 19 в. знаходиться в маленькому селі Тартаків в 100 км на північ від Львова. Це колишня головна резиденція краківського і київського воєводи, коронного гетьмана Польщі Фелікса Казимира Потоцького, вражає своєю красою і витонченістю. Тут бував в гостях фон Захер-Мазох, засновник мазохізму. У радянські часи в будівлі розміщувалася школа, але в 90-ті роки пожежа повністю зруйнував перекриття, дах і внутрішні стіни палацу. Так і стоїть, заросле чагарниками і травою, разрушающееся колись прекрасна будівля з гербом роду Потоцьких на фасаді. Кажуть, у цих стінах бродить таємничий привид польського шляхтича.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Руины некогда красивого дворца Потоцких в Тартакове
Руїни колись красивого палацу Потоцьких у Тартакові Подивитися інші фото до статті
Червоноград
Між Львовом (72 км) і Тартакові (25 км) розкинувся шахтарське містечко Червоноград, відомий до 1951 г як Кристинопіль. Він був заснований також Феліксом Казимиром Потоцьким і названий ним на честь прекрасної дружини Христини. Цікаво, що чоловіки роду Потоцьких часто давали ім'я своїх коханих жінок паркам, селам, містам. Його онук Франц Салезій Потоцький благоустроює маєток і місто, що перейшли йому у спадок. В середині 18 ст. в містечку споруджено розкішний палац у стилі класицизму і бароко за проектом П'єра Ріко де Тірреджеллі. Недалеко - монастир бернардинів і костел Св. Духа, а також монастир василіан і церква Св. Юра, які чудово збереглися до наших днів, діють і радують красою зовнішнього і внутрішнього оздоблення.
На сьогоднішній день палац графа Потоцького у Червонограді в жалюгідному стані після пожежі і знаходиться на реставрації. У ньому розмістилася експозиція філії Львівського музею історії релігії. На жаль, від колишньої величі палацу не залишилося і сліду. Сумне і сумне видовище ...
Станіслав Фелікс Потоцький Саме в цьому замку розігралася трагічна історія кохання єдиного сина Салезія Потоцького, молодого графа Станіслава Фелікса Потоцького, відомого нам засновника приголомшливо прекрасного Софіївського парку в Умані. Батьки виховували сина Станіслава в строгості і мріяли вигідно одружити його на багатій і знатній нареченій. Але юний граф, всупереч очікуванням, закохався в красуню Гертруду Комаровського, дочка небагатого графа. Закохані таємно зустрічалися, а незабаром і повінчалися в 1770р. Щаслива Гертруда вже чекала первістка. Батьки Станіслава дізналися про цей шлюб, їх гнів був великий. За наказом Селезія Потоцького Гертруда була викрадена. По дорозі в монастир, куди повинні були її насильно доставити, дівчина голосно кричала і пручалася, тому викрадачі накрили її подушками так, що під час цієї поїздки вона задихнулася. Її тіло кинули в ополонку.
Після загибелі коханої юний Станіслав намагався покінчити життя самогубством, але його встигли врятувати. Любов до Гертруді назавжди залишилася в його серці. Убитий горем батько дівчини, граф Комаровський, подав до суду на сім'ю Потоцьких, справа отримала великий розголос у Польщі. Першою не витримала такої ганьби мати Станіслава, Ганна Ельжбета. Незабаром вона померла, а в 1772 г помер і його батько Селез Потоцький. Молодий 20-річний граф віддав маєтки графу Попінському в рахунок погашення мільйонних боргів свого батька, в тому числі і палац у Кристинополі, що нагадує йому про романтичну першого кохання чарівною юною Гертруди і жорстокої трагедії її загибелі.
Драматичні емоції і переживання зберігають стіни палацу Потоцьких у Червонограді. Коштує він понуро й безнадійно, як пам'ятник нещасної любові і нездійснених надій.
У 1774 р Станіслав Потоцький одружився на багатій графині Жозефіні Амалії Мнішек, перебрався в свої маєтки на Поділлі й заснував головну резиденцію в Тульчині. Туди ми і попрямуємо, заїжджаючи по дорозі в міста і села, колись багаті і розкішні, завдяки нововведенням талановитого землевласника, прогресивного реформатора, впливового державного діяча і негласного «короля Поділля» Станіслава-Фелікса Потоцького. 15 млн. Га землі і 130 тис. Кріпаків - величезний статок графа на Україні, що приносив йому мільйонні доходи.
Немирів
В 45 км від м Вінниця затишно розмістився невеликий гарне містечко Немирів. Відомий він не тільки маркою спиртного напою, а й великим мальовничим парком і прекрасним палацом княгині Марії Щербатової, правнучки Станіслава-Фелікса Потоцького.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Немиров. Дворец княгини Марии Щербатовой, правнучки Станислава-Феликса Потоцкого
Немирів. Палац княгині Марії Щербатової, правнучки Станіслава-Фелікса Потоцького Подивитися інші фото до статті
Печера і Сокілець
Прогулявшись по гостинному Немирова, повертаємо в напрямку Могилів-Подільського. Бурхливі води Південного Бугу, котрі долають річкові пороги, унікальні старовинні парки, химерні скелі і таємничі гроти над річкою, вражаючий природний ландшафт, пам'ятники архітектури не можуть не підкорити серце мандрівника. І ця краса розкинулася всього в 20 км від Немирова, в с. Сокілець та с. Печера, які знаходяться на протилежних берегах р. Південний Буг.
Уздовж кам'яної огорожі Сокілецький парку, закладеного Костянтином Потоцьким наприкінці 19-го в. як продовження основного парку в с. Печера, спускаємося до річки. Неначе древній замок над потужним річковим потоком, підноситься водяний млин. Її з завидною педантичністю побудували в 1899 р німецькі майстри. Декоративні башти і витончена прикраса млини збереглися досі, але сама будівля напівзруйновану. У 1951 р з старого млина зробили електростанцію, дерев'яні стіни та перекриття якої в 1992 р знищила пожежа.
Велично і урочисто височіють на крутому правому березі Південного Бугу купола дерев'яної церкви Різдва Богородиці. Біло-сині кольори храму створюють враження легкості, спокою і близькості до неба. Церкву збудували в 1764 г на місці замку молдавського князя і воєводи Георгія Дуки, правителя Правобережної України, призначеного на цю посаду в 1682 р турецьким султаном. Фундамент і огорожу храму звели з каменю, який служив стінами його палацу. Звідси відкривається воістину божественна панорама на долину Південного Бугу.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Село Печера. Деревянная церковь Рождества Богородицы, 1764 года
Село Печера. Дерев'яна церква Різдва Богородиці, 1764 Подивитися інші фото до статті
Георгій Дука заклав у Печері на пагорбі гарний парк, який розширив на початку 19 ст. новий власник Ян Свейковських і вдосконалив Костянтин Потоцький після покупки маєтку і 5 тис.га навколишніх земель в 1840 р Цей парк, невеликі господарські будівлі та усипальниця-мавзолей Потоцьких-Свейковських - все, що залишилося від чудової резиденції. Терасами спускається парк до Південного Бугу та купалень. Він прикрашений таємничими гротами і кам'яними нагромадженнями.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Вид на реку Южный Буг и деревянную церковь Рождества Богородицы в с. Печера
Вид на річку Південний Буг і дерев'яну церкву Різдва Богородиці в с. Печера Подивитися інші фото до статті
У самоті стоїть у парку каплиця-мавзолей Потоцьких-Сверковскіх, створена в 1904 р знаменитим архітектором В. Городецьким на замовлення Костянтина та Яніни Потоцьких. Значне і вишукану будівлю в неороманском стилі має форму латинського хреста. Усипальницю вінчає герб роду Потоцьких на щиті. Захоплення викликає витончений і розкішний декор з каменю, зроблений італійським скульптором Еліо Саля, автором скульптур на Миколаївському костьолі і знаменитому Будинку з химерами в Києві. У підвалі каплиці знаходиться усипальниця, тут поховані члени сім'ї Скверковскіх та Потоцьких. У радянські часи все було розгромлено, а мавзолей перетворений на клуб. На сьогоднішній день в каплиці-усипальниці розмістився костел Св. Андрія і потрапити всередину, щоб помилуватися скромним, але витонченим інтер'єром у стилі романського модерну, можна тільки в неділю під час служби.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Печера.Часовня-мавзолей Потоцких-Сверковских
Печера.Часовня-мавзолей Потоцьких-Сверковскіх Подивитися інші фото до статті
Виходимо через ковані ворота з вежами в єдиному стилі з усипальницею-мавзолеєм. Тіниста алея з 250-літніми старими липами веде до будівлі місцевої лікарні-санаторію. Тут на початку 19 століття посеред парку був побудований Яном Скверковскім прекрасний багатий палац. Але в 1920р-х з приходом радянської влади його розібрали по камінцях, залишилися до наших часів тільки господарські будівлі поруч. На основі фундаменту зруйнованого палацу Скверковскіх- Потоцьких звели стандартне сіра будівля лікарні. Мимоволі згадуються слова «Інтернаціоналу»: «весь світ насильства ми зруйнуємо вщент, а потім ...»
Цікаво, що проект палацу у Печері був задуманий Яном Скверковскім як точна, зменшена в два рази копія палацу Станіслава Фелікса Потоцького в Тульчині. Вирушаємо в це місто, щоб подивитись оригінал-головну резиденцію знаменитого графа.
Тульчин і палац Потоцького
У 40 км від Немирова і в 80 км від Вінниці гордовито «приосанился», пам'ятаючи колишню славу, місто Тульчин - колишня столиця «короля Поділля» - Станіслава Фелікса Потоцького. Зараз це невеликий, але гарний провінційне містечко. Палац з величними колонами видно здалеку, ще від будівлі колишнього Домініканського монастиря, сучасного Собору Різдва Христового, зведеного графом в 1780 р Розкішний двоповерховий палац зведений за проектом француза Лакруа в 1775 р Це одне з кращих будівель в стилі класицизму на Україні. Автором помпезного внутрішнього оздоблення став відомий на ті часи голландський дизайнер Меркс.
За часів Потоцького вишуканий палац не поступався в розкоші найпрестижнішим палацам Європи. У ньому було продумано все для зручності життя та урочистих прийомів. У комплексі палацу розміщувалися театр, турецька лазня, манеж. Він був з'єднаний з двома флігелями галереями-оранжереями з унікальними пахучими квітами. З подорожей по Європі граф Станіслав Потоцький привозив кращі екзотичні рослини, а талановитий садівник Міллер втілював найфантастичніші ідеї садового декору в чудовому парку з штучними ставками, фонтанами, скульптурами.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Гордость Тульчина — дворец Потоцких
Гордість Тульчина - палац Потоцьких Подивитися інші фото до статті
Незважаючи на реставраційні роботи, які проводяться час від часу, колишня резиденція С. Потоцького знаходиться в смутному стані, внутрішні інтер'єри не збереглися, від розкішного парку не залишилося і сліду. А будівля, що колись вражаючих помпезністю і величчю, обсипається і руйнується.
Тут на урочистих і пишних балах бували князь Потьомкін, імператриця Катерина II, польський король Станіслав Август, А.С Пушкін, який присвятив дочкам Потоцького поеми «Євгеній Онєгін» і «Бахчисарайський фонтан». У Верхньому (Малому) палаці, що зараз знаходиться на вул. Леніна 55, в 1796-97гг. був штаб фельдмаршала О. Суворова, тут він написав книгу «Мистецтво перемагати». У цьому палаці зараз ветеринарний технікум, а в головній резиденції С. Потоцького - училище культури. Кажуть, саме в цьому палаці Станіслав Потоцький познайомився зі своєю майбутньою дружиною Софією, якій присвятив дивно красивий парк в Умані.
Відвідування Софіївського парку , символу величезної любові, стане кульмінацією романтичної подорожі по місцях графів Потоцьких.
Фото достопримечательностей Других достопримечательностей Украины: Софиевский парк в Умани — красивейший парк и символ любви
Софіївський парк в Умані - красивий парк і символ любові Подивитися інші фото до статті
Маршрут по садибах Потоцьких залишає двояке відчуття. З одного боку відчуваєш захоплення, побачивши збереглися прекрасні парки і розкішні палаци, стіни яких зберігають таємниці родини Потоцьких і багато романтичних любовних історій. З іншого боку сумно дивитися на руйнуються і нікому не потрібні покинуті Палац - залишки колишнього блиску і багатства великого роду Потоцьких. Але в цій подорожі однозначно викликає захват надзвичайно пишна і колоритна краса природи Поділля.
No comments:
Post a Comment